LAX VOX SES TERAPİ TEKNİĞİ

“Siz de anatomik ve fizyolojik özelliklerinize göre mümkün olan en iyi sese ulaşmak istemez misiniz?”

Uzman Dil ve Konuşma Terapisti, Sümeyra ÖZTÜRK ses bakımı, tedavisi ve eğitimi için kullanılan Lax Vox Ses Terapi Tekniğini anlattı.

Lax Vox ses terapisinin amacı kişilere anatomik özelliklerine göre en sağlıklı ve mükemmel sesi kazandırmaktır. Kendini geliştirmek isteyen tüm profesyonel konuşmacılar, oyuncular, şarkıcılar, öğretmenler için uygun olan bu terapi tekniği aynı zamanda bazı fonksiyonel ve organik ses bozukluklarında da kullanılabilir. Örneğin vokal kord nodülü, kas gerilim disfonisi, psikojenik disfoni ya da afoni ve ses teli felci gibi durumların tedavisinde de etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Terapi programı düzgün postür ve nefes alış veriş egzersizi ile başlayıp, ses çalışması ve vokal kasların geliştirilmesiyle devam eder. Bu terapide ana hedef kişilerin larenksi (gırtlağı) en iyi şekilde kontrol edebilir hale gelmesidir.

Ses sanatçıları için ses terapisi

Lax Vox Ses Terapisi, ses sanatçılarında da etkili olarak kullanılabilmektedir. Ses sanatçıları için egzersiz programı doğru postür, solunum ve temel ses çalışmasıyla başlar. Sonra vokal kas güçlendirme egzersizleri gelir. En etkili larenks kullanma yapılandırması ana hedeftir. Terapi, ses üretimi dahil tüm fonksiyonların uyum içinde kullanılmasını sağlar. Ayrıca seslendirme mekanizmasının bir bütün olarak kavranmasını sağlayan biyogeribildirim verir.

Lax Vox tekniğinin temel mekanizması ses yolunun inertansını yükseltip yapay olarak uzunluğunu artırmaktır. Ayrıca larenksin boyundaki vertikal seviye düşer, ses sistemindeki gevşeme ile ses yolu genişler ve sesin rezonansı artar. Domino etkisi, uygun diyafram solunumunun kazanılması ile devam eder.

Lax vox tekniği, Finlandiyalı Ses Terapisti Marketta Sihvo tarafından geliştirilen esnek slikon tüp kullanılarak suya ses üfleme yöntemidir.

Lax Vox ses terapi tekniği nasıl uygulanır?

1)            Gevşeme, duruş ve nefese odaklanma

Postür, solunum ve gevşemeyle ilgili size uygulamalar yaptırılır. Sizin oturur pozisyonda, başınızın dik, omuzlarınızın rahat ve sternumun yüksek konumda olduğu bir postür sağlanır. Gevşeme, bu tekniğin ön hazırlık aşamasıdır.

2)            Sesle suyu fokurdatma

35 cm uzunluğunda ve 9-12 mm çapındaki slikon Lax Vox ses terapisi tüpü, ön dişlerin arasından dilin üzerine doğru birkaç mm değecek şekilde yerleştirilir. Dişler tüpü daralmayacak şekilde hafifçe tutar. Dil, ön alt kesici dişlerin arkasına hafifçe değdirilir. Tüpün ucu, başlangıçta suyun içinde 1-2 cm derinliğe daldırılır, sonra 4-7 cm artırılır. Sonra sizden rahat bir şekilde suyun içinde ses çıkarmanız istenir.

Yanlış yapılan egzersiz, yanlış noktaları çalıştırmak anlamına gelir. Bu sebeple egzersizlerin dil ve konuşma terapistinin kontrolünde yapılması gerekir. Bazen ses çıkarmadan sadece hava üflenebilir. Bu durumun terapist tarafından düzeltilmesi gerekir. Ses çıkarmak için çok fazla nefes almaya ihtiyaç olmadığı da öğrenilmiş olur.

3)            Hedef sesi bulma

Terapist, tedavi esnasında sizin için hedef bir ses belirler. Aynı fonasyon mekanizması kullanılarak bu ses genişletilir. Sizden tüple “hhooo” sesi çıkararak suya üflemeniz istenir. Bu işlem sırasında hangi kaslarınızın çalıştığını fark etmeniz sağlanır. Aynı şekilde tüpsüz açık ağızla “hhooo”, kapalı ağızla “hhmmm” sesi çıkartmanız istenir. Hedef sesin; rahat ve doğal bir şekilde çıkarılması ve uzun süre aynı tonda sürdürülebilmesi gerekir.

4)            Bulunan yeni sesin geliştirilmesi

Tüple suya üfleme tekniği suyun derinliği artırılarak devam edilir. Tüp aşamalı olarak sudan çıkarılarak fonasyona devam ettirilir. Farklı perde ve gürlükte ve farklı rezonans ve artikülasyonlarda hedef ses değiştirilerek geliştirilir.

5)            Yeni sesi yerleştirme

Geliştirilen yeni sesin, doğal ses olarak kullanılmaya başlanması sağlanır. Artık siz sadece yeni sesi kullanarak konuşmaya başlarsınız. Bunun için sayı saymak gibi basit sözcük üretiminden cümle kurma ve sohbet aşamasına kadar çeşitli çalışmalar yapılır.. Sesli kitap ya da gazete okutularak yeni sesin yerleşmesi sağlanır. Hedef ses, sizin doğal konuşma sesiniz olduğunda tedavi tamamlanmış olur.

Lax Vox ses terapisinin süresi kişiye göre değişiklik gösterir. İlk seanslar birkaç gün arayla yapılabilir. Sizin egzersiz tekniğini doğru yaptığınızdan emin olununca ev egzersizleri verilir. Profesyonel ses kullanıcıları ve güzel bir sese sahip olmak isteyen herkes için çok faydası olan bir tedavi yöntemidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir